
SASTANAK KOJI JE PODIGAO PRAŠINU: KAD SE ENTITET PREDSTAVLJA KAO DRŽAVA, BIH IMA RAZLOG ZA UZBUNU
Kako prenosi Slobodna Bosna, nakon sastanka Željke Cvijanović s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u javnosti se otvorilo pitanje koje više nije samo diplomatsko, nego ozbiljno političko: da li se preko Republike Srpske grade odnosi koji zaobilaze državu Bosnu i Hercegovinu?
I tu više nije stvar samo u jednoj fotografiji, jednom sastanku ili jednoj zastavi. Problem je mnogo dublji. Ako član Predsjedništva BiH ide u inostranstvo, onda se očekuje da predstavlja državu Bosnu i Hercegovinu, a ne samo jedan entitet. Kada se u takvim susretima ne vidi državna zastava, nego simbol entiteta, onda se sasvim prirodno pale alarmi.
Nije svaka posjeta diplomatija
Narodu je dosta priča da je sve “ekonomska saradnja”, “prijateljski susret” i “normalna komunikacija”. Nije problem da bilo ko razgovara, problem je kada se šalje poruka da entitet može nastupati kao posebna država.
Bosna i Hercegovina nije privatna firma, niti je Predsjedništvo BiH prostor za entitetsku promociju. Članovi Predsjedništva imaju obavezu da predstavljaju državu, sviđalo se to nekome ili ne.
Zato i nije čudno što je reakcija dr. Alonsa Gurmendija odjeknula. Riječ je o međunarodnom pravniku koji se bavi ratom, upotrebom sile i međunarodnim odnosima. On je postavio teško pitanje: da li Izrael gradi mrežu veza s nesuverenim akterima, poput Republike Srpske, Somalilanda, libanskih kršćana, sirijskih Druza i iranskih Kurda?
To pitanje nije malo. To nije kafanska teorija. To je upozorenje čovjeka koji zna kako se velike sile ponašaju kada žele utjecaj izvan svojih granica.
Sprema li se nova Gaza. Pročitaj više..
Poruka iz SDA zapalila javnost: “Cionisti zaboravljaju da su Bošnjaci spasili Hagadu”
Opasna igra na Balkanu
Balkan je već dovoljno ranjen da bi se neko igrao simbolima, zastavama i poludržavnim predstavništvima. Ovdje jedna pogrešna poruka može izazvati deset novih kriza.
Ako neko u svijetu počne gledati Republiku Srpsku kao posebnog partnera mimo države BiH, onda to nije samo diplomatski detalj. To je udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. I tu se stvari moraju nazvati pravim imenom.
Naravno, svaka država ima pravo da bira svoje prijatelje. Ali Bosna i Hercegovina ima pravo da traži poštovanje svog suvereniteta. Nema tu puno filozofije.
Država se ne smije gurati u stranu
Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno da Sarajevo reaguje jasno, pametno i bez panike. Ne treba praviti buku radi buke, ali ne smije se ni šutjeti dok se entitet pokušava predstaviti kao država.
Jer danas je to sastanak i zastava. Sutra može biti sporazum. Prekosutra politička podrška. A onda se svi prave iznenađeni kada kriza ode predaleko.
Poruka je jednostavna: ko god predstavlja Bosnu i Hercegovinu u svijetu, mora predstavljati državu. Ne entitet. Ne stranku. Ne tuđu politiku. Državu.
Izvor: Slobodna Bosna



