World News

Izetbegović pružio ruku Čoviću, ali postavio jasan uslov: “Udaljite se..”

IZETBEGOVIĆ PRUŽA RUKU ČOVIĆU, ALI POD JEDNIM USLOVOM: NEMA SAVEZA PREKO DODIKOVIH LEĐA..

Kako prenosi Slobodna Bosna, pozivajući se i na pisanje HINA-e, Bakir Izetbegović je ponovo otvorio vrata mogućoj saradnji SDA i HDZ-a BiH. Ali ovaj put poruka nije došla kao prazna politička fraza. Izetbegović jasno poručuje: saradnja može, ali ne ako HDZ nastavi sjediti jednom stolicom u Sarajevu, a drugom kod Milorada Dodika.

I tu dolazimo do suštine. Bosna i Hercegovina se godinama vrti u istom krugu. Jedni nude “relaksaciju odnosa”, drugi pružaju ruku, treći blokiraju državu, a narod sve to gleda i pita se: hoće li iko konačno raditi za ovu zemlju, a ne samo za svoje stranke?

Ruka jeste pružena, ali nije bjanko ček

Izetbegović sada pokušava vratiti SDA u centar političke igre. Nakon izbora 2022. godine njegova stranka je završila u opoziciji, ali očito računa da se stvari mogu promijeniti na narednim izborima. U toj računici vidi blok sa DF-om, SBB-om, Strankom za BiH, a možda čak i SDP-om, iako iz SDP-a za takav savez za sada nema jasnih signala.

Ali najzanimljiviji dio priče je HDZ BiH. Dragan Čović je ranije govorio o potrebi smirivanja odnosa s Bošnjacima, a Izetbegović sada odgovara da je saradnja moguća. Samo, kako kaže, ne može se zaboraviti sve što se ranije dešavalo niti se može očekivati da jedna strana stalno popušta.

Drugim riječima: može razgovor, ali ne može politička trgovina u kojoj se država drži kao talac.

Dodik kao najveći kamen spoticanja

Najveći problem, prema Izetbegoviću, ostaje bliskost HDZ-a sa SNSD-om i Miloradom Dodikom. I tu nije teško razumjeti poruku. Ako neko želi normalne odnose s Bošnjacima, teško ih može graditi dok istovremeno stoji uz politiku koja godinama prijeti blokadama, otcjepljenjem i urušavanjem državnih institucija.

To je ono što narod vidi vrlo jasno. Ne možeš pričati o evropskoj BiH, a istovremeno politički čuvati leđa onima koji tu istu državu svakodnevno razvlače.

Herceg-Bosna nije put naprijed

Izetbegović je posebno upozorio i na priče o trećem entitetu i obnovi Herceg-Bosne. Takve ideje, kako kaže, samo ponovo otvaraju stare rane i guraju Bošnjake i Hrvate u sukobe koji nikome nisu donijeli dobro.

I tu je poruka najvažnija: Bosni i Hercegovini ne treba još jedan krug straha, podjela i ratnih simbola. Treba joj dogovor, ali dogovor koji ne ruši državu i ne ponižava nijedan narod.

Na kraju, ova izjava je i politička ponuda i upozorenje. SDA želi nazad u vlast, HDZ traži svoj prostor, Dodik je i dalje faktor krize, a građani čekaju da neko konačno prestane igrati šah preko njihovih leđa.

Izvor: Slobodna Bosna / HINA

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button