Sport

POLICIJA SA DUGIM CIJEVIMA NA NAVIJAČE BiH? Navijači tvrde da su zastrašivani..

Ako je problem zastava Bosne i Hercegovine u Bosni i Hercegovini, onda problem nije u navijačima..

Kako prenosi Hayat, nakon pobjede reprezentacije Bosne i Hercegovine protiv Katara u Zvorniku je, prema tvrdnjama potpredsjednika RS-a Ćamila Durakovića i navijača iz tog grada, spriječena mirna proslava navijača BiH. Navodi se da su mladi zaustavljani, legitimisani, testirani i vraćani, a da su na punktovima bili prisutni i pripadnici Žandarmerije s dugim cijevima.

Ako su ovi navodi tačni, onda ovo nije sitnica. Nije normalno da se radost zbog pobjede reprezentacije svoje države tretira kao sigurnosni problem. Nije normalno da se mladi ljudi, koji žele provozati krug gradom nakon utakmice, osjećaju kao da rade nešto zabranjeno.

Slavlje nije provokacija

Prema pismu navijača iz Zvornika, kolona automobila krenula je mirno, bez divljanja, bez turiranja i bez namjere da bilo koga vrijeđa. Ljudi su htjeli proslaviti pobjedu reprezentacije Bosne i Hercegovine, kao što se u mnogim gradovima slave sportske pobjede.

I tu dolazimo do suštine: zastava BiH nije provokacija u BiH. Dres reprezentacije BiH nije prijetnja u BiH. Radost zbog pobjede BiH ne bi smjela biti razlog da neko bude zaustavljen kao da je opasan po javni red.

Naravno, svaka proslava mora biti mirna. Policija ima pravo reagovati ako ima nasilja, ugrožavanja saobraćaja, alkohola za volanom ili stvarne opasnosti. Ali ako je jedini “problem” to što neko slavi BiH, onda to više nije pitanje reda, nego pitanje odnosa prema državi i građanima koji u njoj žive.

Policija mora dati objašnjenje

Ovakve stvari ne smiju ostati na nagađanjima. MUP RS-a mora jasno reći šta se desilo. Ko je naredio punktove? Zbog čega su ljudi zaustavljani? Da li je postojala konkretna sigurnosna procjena? Zašto se, prema navodima navijača, koristila prisutnost Žandarmerije s dugim cijevima?

Građani imaju pravo na odgovor. Policija se finansira novcem svih građana, bez obzira kako se zovu, kojoj vjeri pripadaju i za koju reprezentaciju navijaju. Njena uloga nije da plaši narod, nego da štiti red, sigurnost i prava svih.

Zvornik je grad svih njegovih ljudi

Najtužniji dio ove priče jeste što se mladi čovjek iz Zvornika mora pravdati zbog ljubavi prema reprezentaciji svoje države. On kaže da Zvornik voli, da tamo živi, radi i želi graditi budućnost. To je rečenica koju bi svaka normalna sredina trebala cijeniti, a ne dočekivati s nepovjerenjem.

Zato ovo nije priča protiv bilo kog naroda. Ovo je priča protiv politike straha. U svakom narodu ima dobrih ljudi i u svakom gradu ima onih koji žele miran život. I baš zato je opasno kada se sport, zastava i radost pretvore u razlog za podjele.

Ako se u Bratuncu i Srebrenici, prema navodima iz teksta, moglo slaviti bez problema, onda se moralo moći i u Zvorniku.

Jer Bosna i Hercegovina nije tuđa zemlja u Zvorniku.

To je i Zvornik.

Izvori:Hayat / Zvornički.ba / Oslobođenje / izjava Ćamila Durakovića

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button