
Kad ti komšija kaže “mi takve nemamo”, onda znaš da Zmajevi imaju nešto posebno
Kako prenosi Sport Klub, hrvatski trener Samir Toplak analizirao je dosadašnji tok Svjetskog prvenstva i tom prilikom otvoreno govorio o problemima Hrvatske, ali i o onome što je kod Bosne i Hercegovine posebno primijetio. A ono što je rekao za dvojicu mladih Zmajeva odjeknulo je posebno među navijačima BiH: Alajbegović i Bajraktarević su ga toliko oduševili da je poručio kako Hrvatska trenutno nema takve igrače.
I da se ne lažemo, kada ovakva pohvala dođe iz komšiluka, od čovjeka koji fudbal gleda trenerskim očima, onda to ima posebnu težinu. Nije to navijačko pretjerivanje poslije pobjede, nego priznanje da BiH u rukama ima nešto što se ne nalazi svaki dan.
Hrvatska pobjeđuje, ali ne djeluje sigurno
Toplak nije uljepšavao stanje u hrvatskoj reprezentaciji. Iako su “Vatreni” savladali Panamu, njegova analiza bila je prilično hladna i direktna. Govorio je o sporoj igri, slabom ritmu i činjenici da Hrvatska više ne izgleda kao ekipa iz Rusije ili Katara.
Posebno je istakao da ključni igrači, poput Modrića, Kovačića i Gvardiola, nisu u najboljoj formi. A forma se, kako je poručio, ne može izmisliti preko noći. To je ono što svaki navijač zna, ali često ne želi priznati: ime ne igra samo od sebe. Nekad je dovoljno za respekt, ali nije dovoljno za pobjedu kad protivnik osjeti slabost.
Toplak smatra da bi Hrvatska protiv Gane morala unijeti novu energiju, posebno u vezni red. Spominjao je Sučića i Baturinu kao igrače koji mogu donijeti brzinu i živost. Ukratko, poruka je jasna: Dalić više nema luksuz da se oslanja samo na stare zasluge.
BiH dobila ono što se godinama čekalo
A onda dolazimo do dijela koji najviše zanima navijače Zmajeva. Toplak je posebno izdvojio Alajbegovića i Bajraktarevića, nazvavši ih draguljima koji već sada igraju na ozbiljnom nivou.
Rečenica “mi takve igrače nemamo” možda je najbolji kompliment koji su mladi reprezentativci BiH mogli dobiti. Jer nije rekao samo da su talentovani. Rekao je da su drugačiji. Da imaju ono nešto. Brzinu, hrabrost, potez, fudbalsku drskost — sve ono što publika voli i što reprezentaciji često nedostaje kad se utakmica zaključa.
Bosna i Hercegovina je dugo čekala generaciju koja neće samo čekati tuđu grešku, nego će sama napasti, povući, prelomiti. Ako su Alajbegović i Bajraktarević znak onoga što dolazi, onda Zmajevi konačno imaju razlog da gledaju naprijed bez straha.
Pohvala godi, ali sada treba pameti
Naravno, ne treba odmah poletjeti u oblake. Balkan zna za jedan dan napraviti heroja, a za drugi dan ga spustiti na zemlju. Mladim igračima sada najviše treba mir, rad i pametno vođenje. Talent je samo početak. Karijera se ne pravi od jedne utakmice i jedne pohvale, nego od kontinuiteta.
Ali jedno se mora priznati: lijepo je čuti da neko sa strane vidi kvalitet u našim igračima. Još ljepše je kada to kaže trener iz zemlje koja je godinama bila fudbalski primjer regionu.
Zato ova izjava nije samo kompliment dvojici momaka. Ovo je poruka da BiH ima blago. Samo ga ne smije potrošiti na euforiju, loše odluke i balkansko dizanje u nebesa prije vremena.
Jer ako ih danas komšije hvale, sutra će ih Evropa tražiti. A na nama je da ih ne ugušimo prije nego što polete.
Izvor: Sport Klub

